Slovník pojmů

Tento slovníček pojmů není kompletním slovníkem používaných výrazů v modelingovém fotografování. Nicméně měl by objasnit základní používané pojmy.

Akty (nudes)

Akty jsou v podstatě fotografie nahého těla. Do jaké míry nahotu zobrazují je závislé na vkusu fotografa a modelky. Akty jsou uměleckým pojetím nahoty a nemají nic společného s pornografií.

Body parts

Fotografie zachycující poze část těla.

Book

Je přehled prací modela/modelky. Nejčastěji se jedná o sadu fotografií ve formátu A4 a jsou to takzvané TOP snímky z různých focení ať „soukromých“, tak komerkčních. Pokud vám fotograf nabízí “nafocení booku”, tak vám minimálně částečně lže, protože toto samozřejmě není možné.

Fotoset

Fotoset je sada fotografií od jednoho fotografa.

Glamour

Pod pojmem Glamour si každý představuje něco jiného. V podstatě se jedná o spoře oděné modelky. Tyto snímky pro mnohé nemají takovou uměleckou hodnotu, nicméně jsou líbivé, sexy a jsou žádané. (míra uměleckosti je však pojem subjektivní, )

Make-up artist

Viz vizážista

Model Release (MR)

Smlouva definující možnosti užití fotografií fotografem či klientem (případně obsahující i možnosti a hranice využití fotek modelem).

Open legs

Fotografie na nichž je model/modelka zachycen/na v celé nahotě včetně pohlaví.(mnohdy nahrazeno pojmem erotický akt)

Part modeling

Fotografie, na nichž je zachycena jen část těla modeu (ruce, nohy, prsa apod)

Portfolio

viz Book

Portrét (portrait)

Portrétní fotografie.

Scout (skaut)

Hledač talentů; člověk, který pro agentury vyhledává zajímavé tváře.

Stylista (stylistka)

Člověk zodpovědný při focení za oblečení a doplňky. Obvykle má i kontakty aby si dokázal různé oblečení zapůjčit. Při focení hlídá jednak jednotlivé sladění oblečení na fotce a zároveň jej upravuje (špendlíky, klipsy a kolíčky jsou jeho nejlepším pomocníkem jak na modelech nastavit oblečení do ideálního stavu vypasovanosti, rozevlátosti atp.)

TFCD

Time-for-CD (čas za CD), tedy způsob kdy fotograf/model a případně další osoby spolupracují kvůli získání snímků a nikoliv kvůli honoráři. Neznamená to automaticky, že spolupráce je bezplatná! Viz stránka TFP SPOLUPRÁCE

TFP

Time-for-prints (čas za snímky) viz TFCD

Topless

Focení nahoře bez, u žen tedy bez podprsenky ale minimálně v kalhotkách

Vizážista (vizážistka)

Osoba zodpovědná za nalíčení modelky. Fotografické líčení má svá specifika a tak i když modelky zvládají běžné nalíčení, na fotografování v mnoha případech potřebují vizážistku, protože né každá zvládá složitější líčení.

Vlasový stylista (hair stylist)

Většínou kadeřník/kadeřnice, který má na starosti účes.